+40 770.451.175 •

AJUTOR OSPATAR

Cerinte minime

CERINTE:

a.       cunoasterea limbii germane la nivel mediu (B2). Limba engleza este un avantaj.

b.       Limita de varsta: 18-50 ani

c.       Pentru postul de Ajutor Ospatar (Picollo) experienta nu este necesara, dar un minim de 6 luni experienta este recomandata.

d.       Detinerea unei cetatenii din spatiul Comunitatii Europene

Candidatul ideal:

a.       Ospatari cu experienta in restaurante cu volum mare de servire, restaurante in care se servesc meniuri internationale si se aplica proceduri de servire “A-La-Carte”,

b.       stapanirea procedurilor tehnice de servire,

c.       respectarea normelor de igiena,

d.      abilitati de comunicare,

e.       fire sociabila, deschisa

f.       atitudine pozitiva, indreptata in favoarea clientului,

g.       tinuta profesionala, prezenta agreabila

h.      asumarea responsabilitatilor de lucru fara supervizare.

Detalii contract

 Sezon de vara (Mai- Octombrie);

 Sezon de iarna (Noiembrie-Aprilie)

In anumite hoteluri sunt disponibile si locuri de munca permanente.

INFORMATII JOBNivel job : Nespecificat

Contractele de munca sunt legal inregistrate la autoritatile de munca Austriece.

Program de lucru:  48-52 ore/saptamana; se lucreaza alternativ 5 zile pe saptamana si 6 zile in saptamana urmatoare.

Orele suplimentare sunt disponibile, dar legea muncii din Austria nu incurajaza acest sistem.

Plata a 2 salarii bonus anual, astfel:

-        un angajat sezonier ce finalizeaza un ciclu de munca de 6 luni va primi un salariu bonus;

-        un angajat permanent ce finalizeaza un ciclu de munca anual va primi doua salarii bonus.

Salariul net pentru pozitii de lucru in restaurant( dupa deducerea taxelor sociale, asigurari de sanatate si pensie) variaza functie de nivelul de calificare, de experienta angajatilor, dar si de pozitia angajatorului in industria ospitalitatii. Plaja salariala este intre 1.500 €-1.700 €, plus bacsis.

Pentru pozitii de management in restaurant, salariul se negociaza cu ocazia interviurilor finale cu reprezentantii companiilor angajatoare.

Cazarea si masa oferite de angajatori.

Asigurari de sanatate si acoperirea fondului de pensie oferite prin inregistrarea contractului de munca legal la autoritatile de munca austriece.